NewsRing – Stiri Online

stiri online din Romania

Ruptura la Anderlecht: Un jucator isi critica antrenorul pentru ca l-a schimbat pe Nicusor Stanciu

Antrenorul lui Anderlecht nu mai are rabdare cu Nicusor Stanciu, dar jucatorii sunt de partea fostului stelist.

Internationalul roman a fost schimbat in meciul cu Zulte Waregem imediat dupa pauza, intrucat antrenorul Rene Weiler a dorit sa faca o mutare defensiva.

“Stanciu nu a fost accidentat, a fost o decizie tactica. Doream sa avem mai mult controlul la mijlocul terenului cu un jucator de profil defensiv”, a spus Rene Weiler la conferinta de presa.

La auzul explicatiei oferite de antrenorul elvetian, capitanul lui Anderlecht, Sofiane Hanni, a reactionat dur.

Acesta l-a acuzat pe Weiler ca l-a scos de pe teren pe Stanciu si a fortat astfel echipa sa faca un pas inapoi.

“In prima repriza am jucat bine, dar in partea secunda trebuia sa indraznim mai mult. Trebuie sa jucam mai ofensiv. Cum sa dam gol daca stam si ne aparam? Nu poti sa joci fotbal cu mingi lungi. E evident ca a contat si iesirea lui Stanciu. Cand pierzi, nimic nu merge”, a raspuns Hanni.

Totusi, Rene Weiler a refuzat sa mai comenteze spusele lui Hanni, mentionand ca va discuta cu el in vestiar.

Stanciu a fost scos de pe teren cand Anderlecht conducea cu 2-1, iar imediat dupa iesirea sa scorul a devenit 3-2 pentru adversari.

Anderlecht a pierdut acest meci cu 3-2. La ambele goluri ale lui Anderlecht, pasatorul decisiv a fost Alex Chipciu, iesit accidentat in finalul primei reprize.