NewsRing – Stiri Online

stiri online din Romania

COSR a anunţat lotul României pentru JO 2016. Care sunt MARII ABSENŢI

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a dat publicitării componenţa echipei olimpice, aşa cum a fost aprobată în Comitetul Executiv desfăşurat joi, la Bucureşti. Lista cuprinde o sută de nume, cu tot cu rezerve, însă mai pot apărea unele modificări, notează Pro Sport.

COSR a decis cine va fi portdrapelul României la JO 2016

Lista aprobată în Comitetul Executiv al COSR

Atletism (18 sportivi):

Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton;

Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;

Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăila – 50 km mars;

Alina Rotaru – săritura în lungime;

Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin şi Marian Oprea – triplusalt;

Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;

Andrei Gag, Rareş Andrei Toader – aruncarea greutăţii;

Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;

Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Box (1):

Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj (19):

Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru – patru rame fara carmaci  (4-)

George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);

Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Bereş, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea şi Irina Dorneanu – opt rame cu cârmaci (8+) şi Iuliana Popa – rezervă

Elena Lavinia Târlea şi Laura Oprea – doi rame (2-)

Ionela Livia Lehaci şi Gianina Beleagă  – dublu vâsle categorie uşoară (L2x)

Ciclism (1):

Serghei Ţvetcov

Gimnastică artistică (4):

Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean şi Cătălina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica (1):

Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere (4):

Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sâncrăian (85 kg);

Handbal (14):

Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Valentina Ardean, Ana Maria Tănăsie, Cristina Neagu, Gabriella Szucs, Gabriela Perianu, Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Melinda Geiger, Patricia Vizitiu, Laura Chiper, Oana Manea, Florina Chintoan. Rezerve: Denisa Dedu, Mădălina Zamfirescu.

Inot (5):

Robert Glinţă, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Judo (4):

Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg) şi Daniel Natea (+100 kg)

Kaiac-Canoe (6):

Valentin Cameneschi, Aurelian Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean –  K4 – 1000 m

Iuliana Andreea Ţăran, Irina Lauric – K2 – 500 m

Lupte (5):

Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane

Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin

Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere

Scrima (6):

Mălina Călugăreanu –  floretă individual

Tiberiu Dolniceanu – sabie individual

Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu – spadă individual şi echipe.   Loredana Dinu (rezervă)  – spadă echipe

Tenis de masa (5):

Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu şi echipe

Bernadette Cynthia Szocs – echipe

Adrian Crişan şi Ovidiu Ionescu – simplu

Tenis (5):

Simona Halep – simplu

Irina Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu

Horia Tecau şi Florin Mergea – dublu

Tir sportiv (1):

Alin George Moldoveanu – 10 m puşcă aer comprimat.

loading…

ROMANIATV.NET – Stiri – Sport

Articole asemanatoare

Leave a Response