NewsRing – Stiri Online

stiri online din Romania

Argentina lui Messi, invinsa categoric de Brazilia – emotii pentru calificarea la Mondiale

Selectionata Argentinei a fost invinsa fara drept de apel, scor 0-3 in deplasare, de marea rivala Brazilia, vineri dimineata, intr-un meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2018. Messi si Neymar au fost cei doi capitani.

Echipa lui Lionel Messi, care a fost integralist, n-a avut replica pentru Brazilia, care conducea cu 2-0 la pauza, dupa golurile vedetelor Coutinho (25) si Neymar (45). Acesta din urma a ajuns astfel la 50 de goluri pentru nationala, in 74 de partide, desi are doar 24 de ani.

Dupa mai putin de o ora de joc, scorul a devenit 3-0, dupa ce Paulinho a marcat in minutul 59.

Pe langa Messi, celelalte vedete ale Barcelonei, Neymar si Javier Mascherano, au fost de asemenea integraliste. Din echipa Argentinei n-au lipsit Higuain si Angel Di Maria, in timp ce Aguero a intrat la pauza.

In tur, scorul fusese egal, 1-1.

In celelalte partide, s-au inregistrat rezultatele:

Columbia – Chile 0-0
Uruguay – Ecuador 2-1
Paraguay – Peru 1-4
Venezuela – Bolivia 5-0

In clasament, conduce Brazilia, cu 24 de puncte, urmata de Uruguay, cu 23. Urmatoarele 6 echipe sunt despartite de doar 4 puncte, cu 7 etape ramase de disputat, astfel ca lupta pentru calificare va fi una spectaculoasa. Argentina este pe 7, cu 15 puncte.

Etapa viitoare se va desfasura pe 15 noiembrie, derbiul urmand a fi Argentina – Columbia. Alte meciuri interesante se anunta Chile – Uruguay si Peru – Brazilia.

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.